mapa

Ministr zemědělství diskutoval v Šumperku se studenty

Ministr zemědělství diskutoval v Šumperku se studenty

Na Střední odbornou školu v Šumperku, kde se učí i obor agropodnikání, přijel ve čtvrtek 19. května ministr zemědělství Ivan Fuksa. Prohlédl si školní arboretum a školu a hodinu pak čelil dotazům studentů.

 

Popsal, jak se z postu učitele průmyslovky dostal přes komunální politiku do té vysoké, která v současné době prožívá vládní krizi.

„Situace je děsivá, katastrofální, nejhorší za dvacet let. Do vysokých postů se rychle dostali lidé bez zkušeností z komunální politiky a přinesli do politiky ultrabyznysové prvky. Nedokážu odhadnout, jak bude vývoj pokračovat,“ odpověděl v závěru setkání na poslední otázku.

Studenti se ptali také na jeho názor na vyhlášení Národního parku Jeseníky, o kterém se zatím jen diskutuje a lidé podepisují petici na jeho podporu. Ministr na otázku přímo neodpověděl, řekl ale, že právo o tom rozhodnout by měli mít lidé, kteří na území žijí.

„Ochrana musí být dělána citlivě, aby nepřekážela samosprávě. Na příklad na Šumavě je až kontraproduktivní. Na příklad z Modravy vede k hranicím úžasná trasa s běžeckou stopou, ale několikrát denně ji poničí strážce parku, který jede zkontrolovat, jestli se běžkaři chovají, jak mají, a neruší zvěř,“ řekl Fuksa.

Přítomný šéf krajského ředitelství Lesů České republiky Pavel Indra řekl, že lesy vyhlášení parku nepodporují právě s ohledem na zkušenosti ze Šumavy. „Pokud zakonzervujeme část území, může to mít plošný negativní dopad na okolní lesy. Na Šumavě už v některých místech za lidi vyřešil ochranu přírody kůrovec,“ řekl Indra.

Předseda Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jakub Kulíšek přidal názor na argumenty zastánců parku, že jako marketingová značka bude víc lákat turisty.

„Je to mylná argumentace, turisty můžeme přilákat i jinak. A kdyby ochrana parku zabraňovala pohybu turistů, teprve pak by byl park pro nás téma, ale v negativním smyslu,“ řekl Kulíšek.

Studenty zajímala i ministrova kampaň na podporu českých potravin.

„Je nesmysl přivážet potraviny přes půl zeměkoule, jezme to, co bylo vypěstováno v našem okolí, tedy čerstvé potraviny. Kampaň má lidi přesvědčit, aby při nákupu dávali přednost českým potravinám, ale je jasné, že lidem s průměrnými příjmy a dvěma dětmi nezbude nic jiného, než kupovat levné věci se supermarketu,“ řekl Ivan Fuksa.

 

 

Zdroj : Šumperský a jesenický deník  

Vloženo: 21.05.2011

Zpět na seznam novinek

2012 | MOONS DESIGN