mapa

Ministr zemědělství Ivan Fuksa v Šumperku

Ministr zemědělství v Šumperku debatoval se studenty a odborníky

 

Ministr zemědělství České republiky, pan Ivan Fuksa, přijel 19. května do Šumperka. Jeho návštěva byla po Přerovu, Prostějovu a Olomouci finální zastávkou cesty po Olomouckém kraji. Návštěva byla koncipována tak, že bude na půdě Střední odborné školy debatovat se studenty, novináři a v připraveném panelu s dalšími odborníky. Těmi byli místostarosta a člen Místní rady ODS Marek Zapletal, předseda správní rady Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu a předseda Místní rady ODS Šumperk, Jakub Kulíšek, dále ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky, Pavel Indra.

Pan ministr dorazil kolem půl třetí na Střední odbornou školu v Zemědělské ulici. Po přivítání paní ředitelky, starosty a dalších významných osobností ze šumperské oblasti, se uskutečnila krátká procházka prostor školy a přilehlého arboreta, zakončená příchodem do auly na připravený panel. Během procházky debatoval se zástupci města, paní ředitelkou a dalšími hosty jak o samotné škole, tak i o Šumperku a Jesenicku.

První dvě otázky padly na témata, zda pan ministr v minulosti navštívil Jeseníky, či Šumperk a jak se mu tady líbí a taktéž jak se stal ministrem. Odpověděl, že se mu tu líbí velmi a popsal svoji cestu k ministerskému postu, jak se přes post ředitele průmyslové školy a práci v komunální politice dostal k lidem z vlády premiéra Topolánka a následně mu bylo nabídnuto současným premiérem Petrem Nečasem místo ministra zemědělství.

Třetí otázka padla na téma Národního parku Jeseníky, o kterém se v poslední době velmi diskutuje a zaznívají silné argumenty z obou stran. Pan ministr se vyjádřil velmi opatrně, avšak z jeho názoru byl slyšet spíše negativní názor na národní parky obecně.

„U Modravy znám jednu výbornou výbornou běžkařskou stopu. Ta je však pravidelně ničena správcem parku, který jezdí džípem kontrolovat, zda běžkaři neruší zvěř.“

Uvedl taktéž, že se ochrana přírody musí dělat rozumně. Obdobně si vyjádřili i další přítomní hosté Pavel Indra a Marek Zapletal.

Další otázky padaly na témata ochrany zvířat, podpory malých a středních podnikatelů se dřevem, ale i na podporu prodeje českých potravin.

„Proč kupovat potraviny dovezené z druhého konce světa, které si můžeme vypěstovat u nás. Tyto potraviny mají úplně jinou strukturu, jiné alergeny, na které naše tělo není zvyklé, a nejsou pro nás přirozené. Již od pradávna člověk jí, co vypěstoval v okolí a má to svůj důvod.“

Zmínil, že na toto téma probíhá kampaň, která má přesvědčit lidi, aby dávali více přednost domácím výrobkům před dovezenými a tím i kvalitě a čerstvosti před cenou. Rozumí ale, že pro některé nejdůležitější roli při rozhodování hrát právě cena.

„Podpora českých výrobků je dle mého jednou z klíčových strategií Ministerstva zemědělství. Konkurenceschopnost Jesenického kraje a potažmo i České republiky do velké míry ovlivňuje právě odbyt produktů vyrobených na území České republiky. Je nesmyslné dovážet tyto produkty ze vzdálených zem.“ podpořil myšlenku Jakub Kulíšek, předseda správní rady Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

Závěrečná otázka taktéž padla na téma současné politické situace a vládní krize. V odpovědi byl pan ministr velmi skeptický.

„Opravdu nedokážu předpovědět, kam se situace bude ubírat, a myslím, že to dnes nikdo. Vývoj politické situace se dal vždy aspoň trochu předvídat, ale nyní ne. Ta situace je podle mého nejhorší od vzniku samostatné České republiky.“

Podle ministra Fuksy je to dáno tím, že přišel nový subjekt, který zde zavedl nové ultrabyznysové a další prvky, na které nebyl nikdo zvyklý.

„Dle mého je to dáno i tím, že někteří lidé šli na vysoké posty, aniž by měli předtím zkušenosti z komunální politiky, kde člověk má téměř okamžitou zpětnou vazbu, která mu nedovolí se tak snadno nechat opít mocí.“ uzavřel otázku a tím i celou debatu ministr Fuksa.

Celkově byla návštěva úspěšná a to nejen z pohledu ministra, jeho kanceláře a hostů, ale i z pohledu organizátorů:

„Podle vyjádření, co máme, byly z návštěvy pana ministra Fuksy spokojeny všechny strany, ať už lidé z jeho kanceláře, organizátoři, ale i studenti, kteří mají před závěrem roku ve slunečný den jistě jiné myšlenky. Intenzita dotazů, že které byl pozitivně překvapen i sám pan ministr, však svědčí o tom, že šlo o akci, která se vydařila a všechny zúčastněné obohatila.“ hodnotí akci spoluorganizátor akce Michal Slavík a dodává: „Tímto bych chtěl taktéž poděkovat všem, co se na přípravě návštěvy podíleli.“

 

Autor : Michal Slavík

 

Fotky z návštěvy naleznete v galerii

 

Vloženo: 08.06.2011

Zpět na seznam novinek

2012 | MOONS DESIGN