mapa

Návštěva ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Pospíšila v Šumperku


Účastníci besedy - zleva: Michal Slavík, Jakub Kulíšek, Jiří Pospíšil, Robert Knobloch, Marek Zapletal
Foto: Radek Zdukos

Ministr Pospíšil v Šumperku: S projektem vězení ve Vidnavě počítáme, na stavbě se budou pod dozorem podílet přímo odsouzení. Výstavba věznice by měla přinést až 250 pracovních míst.

Šumperk, 1. prosince 2011 – Zájem Ministerstva spravedlnosti na výstavbě věznice pro pachatele méně závažné trestné činnosti v obci Vidnava u Šumperka, stále trvá. Termín je však otázkou financí. To řekl 28. listopadu na své historicky první návštěvě Šumperku při besedě se členy ODS a odbornou veřejností ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil.

„Areál byl pro účely vězeňství vybrán ještě za předchozí vlády. Náš zájem trvá, ale všechno závisí na financích, zatím do rekonstrukce budovy nemůžeme investovat. Až na ni budou peníze, počítáme s tím, že vězni z nejmírnější kategorie s dohledem nebo s dozorem by se na opravě budovy podíleli,“ upřesnil ministr spravedlnosti Pospíšil.

V souvislosti s věznicemi také ministr Pospíšil zdůraznil, že je důležitá a v důsledku také levnější prevence. Taktéž zmínil možnost alternativních trestů a různých mezikroků s tím, že vězení by mělo být až tím opravdu posledním krokem.

Na besedě byla řeč i o dalších tématech týkající se bezpečnosti a kriminality na Šumpersku. Několik otázek padlo taktéž na problematiku menšin, jejich vystěhovávání a dlouhodobého řešení této otázky, v souvislosti s nedávnými událostmi na severu Čech.

„Problém menšin je zde na Šumpersku a severu Moravy velmi aktuální téma. Nemyslíme ale, že řešením je radikálnější přístup například vystěhovávání do speciálních lokalit. Zároveň mohu garantovat, že naši zástupci v samosprávách rozhodně žádné z takovýchto kroků nechystají a nebudou prosazovat. Obecněse tématem kriminality a bezpečnosti Občanská demokratická strana dlouhodobě zabývá a hodlá jej silně akcentovat i v budoucnu.“ dodává k tématu Tomáš Potěšil, zastupitel za ODS v Šumperku.

Diskuze proběhla taktéž na téma státních zastupitelů, nového občanského zákoníku a obecně politické situace na státní úrovni. Ministr Pospíšil uzavřel téměř dvouhodinovou debatu s tím, že resort teď čeká hodně práce v souvislosti s reformou justice, ale věří, že lidé ji budou s časem hodnotit pozitivně.

 „Z mého pohledu byla beseda přínosná pro náš region. Dle dosavadních reakcí tento pohled sdílí i pan ministr a jeho tým. Návštěva pana ministra v Šumperku byla premiérová, ale jak naznačil, určitě ne poslední a  tak můžeme očekávat i další návštěv zaměřenou na regionální témata související s místní problematikou.“ hodnotí akci její organizátor Jakub Kulíšek, předseda oblastního sdružení ODS.

Vloženo: 04.12.2011

Zpět na seznam novinek

2012 | MOONS DESIGN